Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Konwersja pożyczki udzielonej przez wspólnika na udziały

02 lutego 2022 | Rachunkowość | Hubert Śniatała

Udzielenie pożyczki spółce przez wspólników jest jednym ze sposobów zapewnienia jej finansowania. Jest to forma często spotykana na wczesnym etapie rozwoju firmy, ale zdarzają się także w dojrzałych przedsiębiorstwach. Zdarzenie takie trzeba odpowiednio zapisać w księgach rachunkowych.

Wspólnicy mogą jednak później zadecydować, że nie chcą zwrotu ani pożyczki, ani odsetek z niej wynikających. Mają oni prawo do podjęcia uchwały o konwersji zobowiązania wobec nich na kapitał zakładowy spółki. Konwersja to działanie polegające na przekształceniu wierzytelności wspólnika z tytułu udzielonej spółce pożyczki na objęcie nowych udziałów w spółce.

W świetle przepisów Kodeksu spółek handlowych wierzytelność wspólnika może być zamieniona na udziały na dwa sposoby:

1) w drodze wniesienia wierzytelności jako aportu (częściej spotykam się z tym wariantem),

2) umownego potrącenia.

Uwaga!

Konwersję długu na udziały najczęściej księguje się na podstawie uchwały wspólników, zdarza się także na podstawie postanowienia układu zatwierdzonego przez sąd.

Aport – co to znaczy

Zacznijmy od omówienia pierwszego sposobu, czyli aportu. Istnieje możliwość by wierzytelność wspólnika wobec spółki wnieść do spółki jako wkład niepieniężny (tzw. aport).

Spółka dokonuje podwyższenia kapitału zakładowego w wysokości odpowiadającej kwocie pożyczki udzielonej spółce przez wspólnika. W treści uchwały o podwyższeniu kapitału zakładowego wskazać należy, że na pokrycie udziałów w podwyższonym kapitale...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12181

Wydanie: 12181

Spis treści

W co inwestować – Raporty Ekonomia

Zamów abonament